Medium’dan yayıncılar kucakin katlanma niteliğinde yenilikler

2012 senesinde yeni bir blog enfrastrüktürsı olarak içinmıza çısoy ve gittikçe kudretlenen Medium.com, yayıncılar bağırsakin ihtilal durumunda yeni özellikler karınermiş Medium for Publishers‘ı tanıttı.

Yeni Arayüz Seçenekleri
Medium‘un teşhisttığı yeni özellikler, bilhassa yayıncılar karınin cesim ögönen taşıyor. Medium yayıncıları imdi arayüz üzerinde farklı kişiselleştirme seçeneklerine ehil olacak. Nitelik ve görsel tasavvur seçimi yapabilecek, böylece Medium yayınları birbirinin nüshası olmaktan kurtulacak. (Bkz: The Awl, Pacific Standard)

Medium 0

Zorlamasız İçerik Transferi
Özel düzlük adı tasarrufını WordPress.com‘un tersine ücretsiz olarak sunan Medium, farklı yayınların Medium’a taşınmasını ciğerin bile WordPress’e karşı bir atak strüktüryor. Daha önce WordPress eklentisiyle karıneriklerin aynı anda Medium’a aktarılmasını sağlayıcı girişim, bu kere arşivdeki ovaların Medium’a taşınması bağırsakin bir boşlukç sunuyor.

Medium 1

Ücretsiz çitndırma hizmeti sunan Medium, bu mevzuda adım atan yeni yayınların adını da veriyor (Time Inc.’s Money, The Hairpin, Women vs.) ve arkasının geleceğini söylüyor. Bu haberi henüz duyan yayınlara da kapılarının açıkça olduğunu belirtiyor.

Medium yayınlarının her yere muvaffakiyetlı şekilde erişmesinı istediklerini mütekellim Evan Williams, Feysbuk Instant Articles ve Google Accelerated Mobile Pages (AMP) için uyumluluk sağladıklarını da dışa vurum ediyor ve Medium’un hareketli öncelikli bir ortam evetğuna aksan yapıyor.


Medium 3

İki Farklı Gelir Modeli
Medium’un ciğererik üretimi konusunda yeni bir konu haristığı malum. Fakat şimdiye denli Medium kadar müellif da rastgele bir hasılat elde edemiyordu. Yeni teşhistılan sınav aşamasındaki 2 hasılat modeli ise bundan sonra hem yazarların hem de Medium’un gelir elde etmesinin önünü açıyor.

Bu gelir modellerinden ilki sponsorlu hikayeler (Promoted Stories). Bu modelde öne çıkan yayıncılar kendi bâtıneriklerinin üst kısmına bayağıdaki kabil bir sponsorlu karınerik alabilecek.

Medium blog

İkinci hasılat modeli ise benim elan çok düşündüğüm ve beğendiğim üyelik (membership) modeli. Bu modeli seçen yayıncılar sadece üyelerden maaş belli bir ücret algı ve sadece üyelere özel karınerikler yayınlayabilecek. Medium, mütebeddil oranlarda bir kayar matlup. Serious Eats, True Magazine ve Great Jones Street bu modeli kullanan yayıncılardan birtakımları olacak.

Medium blog 2

Evan Williams, bu yeniliklerin Perşembe sabahı (bize bakılırsa Perşembe dürüstşamı) devreye düzenınacağını söylüyor ve yeni yayıncıların ilgisini beklediklerini dışa vurum ediyor.

Yeni WordPress mi?
Lacerem uran olarak değil amma Medium’un yeni blog platformu olarak WordPress’in ilk yıllarındaki gibi bir izlenim oluşturduğunu söyleyebilirim. Blogspot, Tumblr vb. blog altyapılarından ziyade, daha özgün içerik üreticilerini kendine çeken Medium, iç etkileşim dair şimdiye derece nispeten sükselı başüstüne ve çıktı dış kanallara yayılma konusunda aşama atıyor. Başka taraftan yazarlara sunmuş olduğu hasılat modelleri de yıllardır kanayan bir yaraya merhem olma şansına mevla.

Sabık tarih paylaşmış olduğum, hordaki Medium makalesı ise Medium’un yeni bir kitle edinmek konusundaki süksesının ufak tefek bir göstergesi. Basitliğe ve mobiliteye ögönen vermesi, önümüzdeki dönemde Medium’un en mehabetli silahı olacak kabil aynüküyor.

medium

Yolırlatmak icabında Eylül 2015’te Andreessen Horowitz, Google Ventures ve Greylock Partners‘ın önderliğinde 57 milyon dolarlık Seri B plasmanı saha Medium, Ilk teşrin 2015’te baştan aşağı yenilenmişti. Biz bile geçtiğimiz dönemde Adrazzi blogunu Medium’a taşımıştık.

Elan önce okumadıysanız 1 yıl önce paylaşmış olduğumız Medium Türkiye’nin hikayesine de boşluk atmanızı tavsiye ederim.

Referans: https://medium.com/@kadinvsaglik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *